Jediná dávka přípravku Diflucan je vhodná na drozdovitost

Jednorázová 750miligramová dávka přípravku Diflucan (flukonazol) je podle studie zveřejněné 7. října v časopise Clinical Infectious Diseases stejně bezpečná a účinná jako užívání 150 mg přípravku Diflucan jednou denně po dobu 14 dnů při léčbě kandidózy v ústech, známé také jako afty.

Orální kandidóza je běžnou infekcí u osob žijících s HIV, zejména u osob s nízkým počtem CD4. Léčba jednou dávkou potenciálně zvyšuje pohodlí a snižuje náklady na léčbu. Několik předchozích studií zjistilo, že jednorázová dávka přípravku Diflucan v dávce 150 mg byla alespoň částečně účinná při léčbě orální kandidózy bez recidivy. Tyto studie však byly malé a zjistily vyšší míru relapsu ve srovnání se standardním 14denním dávkováním.

Diflucan bez lékařského předpisu v online lékárně.

Pro zjištění účinnosti vyšší dávky přípravku Diflucan užívaného pouze jednou zařadil doktor Omar Hamza z Muhimbili University of Health and Allied Sciences v Dar Es Salaamu v Tanzanii se svými kolegy 220 HIV pozitivních pacientů s orální kandidózou. Polovina z nich dostala jednorázovou dávku 750 mg diflukanu a druhá polovina dostala 150 mg diflukanu užívaného jednou denně po dobu 14 dnů.

Počet klinicky vyléčených pacientů u obou strategií, stanovený na základě vymizení příznaků, byl téměř totožný a činil zhruba 95 %. Laboratorní testy odebrané ze seškrabů z jazyka ukázaly, že u 84 procent skupiny léčené jednou dávkou došlo k úplnému vymizení kandidové houby, zatímco u 75 procent skupiny léčené 14denní dávkou došlo k vymizení houby. Míra nežádoucích účinků, které obvykle zahrnovaly mírné žaludeční potíže, byla v obou skupinách velmi nízká. Autoři proto dospěli k závěru, že léčbu jednou dávkou 750 mg přípravku Diflucan lze bezpečně použít u HIV pozitivních osob s diagnózou kandidózy v dutině ústní. Tyto výsledky se však nevztahují na vaginální kandidózu nebo kandidózu, která je rozšířenější po celém těle.