Pojedyncza dawka Diflucanu dobra na pleśniawki

Jednorazowa dawka 750 miligramów Diflucanu (flukonazolu) jest tak samo bezpieczna i skuteczna jak przyjmowanie 150 mg Diflucanu raz dziennie przez 14 dni w leczeniu kandydozy jamy ustnej, znanej również jako pleśniawka, zgodnie z badaniem opublikowanym w numerze Clinical Infectious Diseases z 7 października. Działanie to jest bardzo powszechne u osób zakażonych wirusem HIV, szczególnie u osób z niską liczbą CD4, zwłaszcza u osób z niską liczbą CD4.

Kandydoza jamy ustnej jest częstą infekcją u osób żyjących z HIV, szczególnie tych z niską liczbą CD4. Terapia pojedynczą dawką potencjalnie zwiększa wygodę i obniża koszty leczenia. Kilka wcześniejszych badań wykazało, że pojedyncza dawka Diflucanu w dawce 150 mg była przynajmniej częściowo skuteczna w leczeniu kandydozy jamy ustnej bez nawrotów. Badania te były jednak małe i wykazywały wyższy odsetek nawrotów w porównaniu ze standardowym 14-dniowym dawkowaniem.

Diflucan bez recepty w aptece internetowej.

Aby określić skuteczność większej dawki Diflucanu przyjmowanego jednorazowo, dr Omar Hamza z Muhimbili University of Health and Allied Sciences w Dar Es Salaam w Tanzanii i jego współpracownicy przyjęli 220 pacjentów z kandydozą jamy ustnej zakażonych wirusem HIV. Połowa z nich otrzymała pojedynczą dawkę 750 mg Diflucanu, a druga połowa 150 mg Diflucanu, przyjmowanego raz dziennie przez 14 dni. Wyniki wyleczeń klinicznych były bardzo dobre.

Kliniczne wskaźniki wyleczenia obu strategii, określane na podstawie ustąpienia objawów, były niemal identyczne i wynosiły około 95 procent. Testy laboratoryjne pobrane z zeskrobin języka wykazały, że 84 procent grupy leczonej pojedynczą dawką miało całkowite usunięcie grzyba candida, podczas gdy 75 procent grupy leczonej 14-dniowo miało usunięcie grzyba. Częstotliwość występowania skutków ubocznych, które zazwyczaj obejmowały łagodny rozstrój żołądka, była bardzo niska w obu grupach. Autorzy badania doszli więc do wniosku, że leczenie pojedynczą dawką 750 mg Diflucanu może być bezpiecznie stosowane u osób zakażonych HIV, u których rozpoznano kandydozę jamy ustnej. Wyniki te nie odnoszą się jednak do kandydozy pochwy lub bardziej rozległej kandydozy całego organizmu.